19.04.2021.
Glaukom kod dece, odnosno urođeni glaukom je retkost. Prema statistikama postoji jedan slučaj na 10 hiljada porođaja.
Neki stručnjaci veruju da ovi podaci nisu u potpunosti tačni, jer se urođeni glaukom može manifestovati samo u adoslescenciji. Ovaj period otkrivanja bolesti nije uključen u statistiku.
Glaukom kod dece se nasleđuje autozomno-recesivnim mehanizmom, s tim što su dečaci donekle dominantni među pacijentima.
Ono što je veoma važno je pravovremena dijagnoza bolesti. Bez blagovremenog lečenja, dete može potpuno izgubiti vid za 4 do 5 godina nakon pojave znakova patologije.
Glaukom kod dece se može javiti na oba oka (75% slučajeva). Stepen napredovanja bolesti može varirati, a moguća je manifestacija bolesti u prvim satima ili danima nakon porođaja. Ipak, u nekim slučajevima glaukom se ispoljava nakon nekoliko godina.
Osnovni znaci bolesti su:
U mnogim slučajevima urođenog glaukoma postoje i drugi poremećaji prenatalnog razvoja: mikrocefalija, bolesti srca i očne bolesti, poput katarakte.
Kongenitalni (urođeni) glaukom bez pratećih bolesti karakteriše:
U nekim slučajevima bolest se manifestuje i sledećim karakteristikama:
Kod manje dece se pojavljuju opšti znaci malaksalosti pri progresivnoj varijanti razvoja bolesti. Dete je hirovito više nego obično, slabo jede i spava.
Starija deca, s druge strane, koja su u stanju da razgovaraju o svojim osećanjima, žale se na brzi zamor očiju, kao i bol u očima.
Početna faza bolesti može biti asimptomatska. Ovo je opasno jer kasno lečenje možda neće doneti željene rezultate. Zbog toga je bitno redovno posećivati dečijeg oftalmologa.
Najčešći uzrok urođenog glaukoma je mutacija gena smeštenog u drugom hromozomu, koji je odgovoran za stvaranje trabekula. Zbog defekta gena tokom unutarmateričnog razvoja, formiranje trabekularne mreže se ne vrši pravilno,
Novorođenče se rađa sa nerazvijenim uglom prednje očne komore. To dovodi do nedovoljnog odliva tečnosti zbog odstupanja u razvoju drenažnih sistema za oči. Rezultat je povećana očna rožnjača i njeno zamućenje.
Postoje slučajevi kada se glaukom kod dece javlja usled štetnih efekata spoljašnjeg okruženja. U tom slučaju roditelji možda nemaju patološke gene.
Glaukom kod dece se može javiti i zbog:
Postoji nekoliko vrsta urođenog glaukoma u zavisnosti od vremena njegovog nastanka, uzroka i mehanizma razvoja:
Oftalmolog postavlja dijagnozu, pošto se neki od znakova mogu preklapati sa drugim bolestima vizuelnog sistema. Prema tome, pregled deteta od strane specijaliste u detinjstvu treba redovno sprovoditi.
Pored povećanog intraokularnog pritiska, bolest se manifestuje i horizontalnim povećanjem prečnika rožnjače.
Kongenitalni, tj. urođeni glaukom se može lečiti samo hirurški. U današnje vreme se koristi laserska tehnologija kao najbezbednija metoda. Terapija lekovima se koristi samo kao pomoćni tretman dok se čeka operacija.
Intervencija se svodi na stvaranje puta za odliv tečnosti, usled čega se smanjuje očni pritisak što dovodi do uklanjanja glaukoma.